İşaret Dili Kursu ve İşaret Dili Öğretici -Tercüman Eğitimi Hakkında

Türk İşaret Dili (TİD) kursu, işaret dilini aktif bir şekilde kullanabilen ve işitme engellilerle iletişim kurabilen bireylerin yetiştirildiği bir eğitim programıdır. 

Türk İşaret Dili kullanabilen kişiler aşağıdaki alanlarda çalışabilirler;

  • Adliyelerde bilirkişi olarak,
  • Noterden tasdikli yeminli tercümanlar Tapu Daireleri, Karakollar, Hastaneler, Bankalar vs... (Yeminli Tercümanlar sahip oldukları sertifikaları noterden onaylatarak yeminli tercümanlık yapabilmektedirler.)
  • Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonunun ulusal ve uluslararası gerçekleştirdiği tüm spor dallarında görevlendirilmek üzere spor organizasyonlarında tercüman olarak spor kulüplerine hizmet vermektedirler.
  • Dernek ve Spor Kulüplerinde işitme engelli vatandaşlarımıza günlük hayatlarında yardımcı olmak üzere aylık ücretle veya günlük ücretle hizmet vermektedirler. 
Ünvan Eğitim Kursları'nda işaret dili kursu 120 Saati kapsamakla beraber ,işaret dili öğretici-tercüman eğitimi kursu ise 200 Saattir.
 
Kursumuzun öncelikli amacı Türk İşaret Dili eğitiminin kalitesi ve uygulanabilirliğini arttırmak ve kursiyerlere uzman eğitici kadrosu ile işitme engelli arkadaşlarımızla uygulamalı bir şekilde bu eğitimi başarı ile geçmelerine rehber olmaktır.

Derslerimizden bir örnek için tıklayınız.